3 שחקניות חדשות

עד כה – פורטוגלים, ספרדים ואיטלקים כמממנים. מאה שנה אחרי נכנסות לזירה 3 שחקניות חדשות. אנגליה, צרפת, הולנד. ההבנה שאמריקה היא לא מכשול אלא המטרה (גילוי מצבורי זהב וכסף במקסיקו ובפרו).

אנגליה וצרפת בעיקר נכנסות לשוק. בעיקר אנגליה. 1607.
אנגליה הופכת עד אמצע המאה ה-18 לכוח העיקרי בעולם החדש (כמות מושבות, היקפי מסחר). למה? יחסי כוחות בתוך אירופה משתנים. ספרד ופורטוגל (כתוצאה משורת מלחמות לא מוצלחות בתוך אירופה – 1568 המרד ההולנדי, הגנה מפני עות'מאנים במזרח (הבסבורג הספרדי), תמיכה בקתולים במלחמת האזרחים בצרפת, 1585 מלחמת אנגלו-ספרד) מאבדות מכוחן. 1580-1640 איחוד פורטוגל ספרד על בסיס נישואים בין הבסבורג הספרדי לבין פורטוגל. הבסבורג כמאחד הממלכות הספרדיות.

התיישבת ראשונה 1607 ג'ורג'טאון. דרום ומרכז אמריקה תפוסות ולכן האנגלים והצרפתים לא מתעמתים בהתחלה עם הספרדים/פורטוגלים ופונים לחוף המזרחי של צפון אמריקה.

האנגלים מגיעים לאזור שאין בו אימפריות או מדינות אלא אוכלוסייה ילידית מצומצמת (ציידים לקטים) שגם ככה מתה ממחלות ואין שם ממש מה לנצל. מי שלא מת בורח לפנים הארץ.

הגידולים העיקריים – טבק (צמח שמקורו בעולם החדש ולא מוכר בעולם הישן) והופך מהר מאד לדבר יוקרתי ונחשק באירופה ואח"כ בעולם האיסלאם.כותנה, סוכר.
כלכלה מבוססת מטעים. מצרך שדורש הרבה מאד עבודה. מי יעבוד? עבדים אפריקאים. מתגבשת חברה של עבדים שיש בה רוב של עבדים שנשלט ע"י מיעוט לבן. התוצרת נמכרת בשווקי אירופה. זה מה שקורה בשורת מושבות – בהתחלה ג'ורג'טאון (דרום קרוליינה) ועד ניו אינגלנד בצפון. 13 המושבות שהן הבסיס לארה"ב.

נהוג לבצע השוואה בין אופי ההתיישבות האנגלי לספרדי. זו השוואה שנפוצה בקרב חוקרים אנגלים שאוהבים לומר שהאנגלים היו יצרנים ושהספרדים היו נצלנים. אבל זה לא מדויק, זה מאד נצלני כלפי אוכלוסיית העבדים האפריקאים. 2.3מיליון אפריקאים ומיליון אירופאים בין 1600-1800. זה מה שהופך את העולם האנגלי האטלנטי למצליח ביותר. מתחיל בצפון אמריקה ב-13 המושבות ועובר לקאריביים. דווקא בקאריביים נמצאות המושבות הרווחיות ביותר, למרות הנטייה לעסוק בארה"ב. שני האיים המרכזיים: ג'מייקה (1655 מהספרדים, קפה וסוכר "הזהב הלבן"), ברבדוס. היספניולה (היום האיטי/רפובליקה דומיניקנית)– הופך לאי בשליטה צרפתית (40% מהכנסות צרפת 1600-1700).
הפורטוגלים הם הראשונים להתעסק בעבדות שחורה, אבל ממשיכים אותם האנגלים וההולנדים.

הצרפתים מתיישבים בסן דומין (היספניולה), גואדלופה ומרטיניק. כמו כן בקוויבק.

אוכלוסיות שמגיעות לעולם החדש: אנשים שמנסים לשפר את מצבם הכלכלי/חברתי וכתות פוריטניות שנתפסות כקיצוניות ונדחקות לשוליים. סורחות לאמריקה כדי להקים חברה אידיאלית שמתבססת על עקרונות נוצריים קיצוניים (למשל האמיש).

מושבה ראשונית צרפתית – קוויבק 1608. "צרפת החדשה". פנים היבשת. קנדה ועד לואיזיאנה (=המיסיסיפי) של ימינו. המרחב לא מלא צרפתים, אבל בשליטה צרפתית בנקודות. אופי שונה מהאנגלי. מייצרים בעיר פרוות שהם צדים. אופי אחר של יחסים; שיתוף פעולה והכלה. כדי להגיע לפרוות הם חייבים לשתף פעולה, אפילו מתחתנים עם ילידיות וחיים עם השבטים. זה אופי אחר של קשרים.

אנושיותה של החברה הילידה.

כמה לגיטימי לחסל את תרבותם, לכפות עליהם נצרות ולחסל את יישוביהם?

ויכוח גדול יותר בדבר טבעם של הילידים ומה מקורות ריבונות ספרד על אמריקה?

"חוקים חדשים" 1542 של קארל החמישי נועדו להגן על הילידים מהמתיישבים. זה לא הצליח. הכתר ניסה לכפות את החוקים אבל נחל כישלון. שימוש באלימות קיצונית כדי לנצל משאבים מצד אחד ורצון (כן? לא כן?) לקיים בעולם החדש חברה מוסרית וצודקת שנשענת על ערכים הומניסטים נאורים. זה נכון במיוחד לכיבוש הספרדי ולא רק.

לקראת סוף המאה ה-16 הויכוח מתפוגג.

1511 – תחילת הויכוח. באי היספניולה (לפני הכיבוש של האצטקים, לספרדים יש את האיים הקאריביים והם שולטים מהיספניולה. העיר – סנטו דומינגו). מיסת יום א' של הנזיר הדומיניקני (עד לעת ההיא המסדר החזק והמשפיע הוא הפרנציסקני וזה גם ימשיך כך. 3 נזירים דומיניקנים באים לאי). אנטוניו דה מונטסינוסMONTEZINOS.

במיסה פונים לENCOMENDEROS – אלו שמקבלים ילידים שיספקו להם את כל צרכיהם בתמורה לחינוך נוצרי. זה הכלי של השלטון לפצות את הכובשים. שליית פנינים, עבודת אדמה.. עבדות מאד קשות. האנשים האלה הופכים להיות עשירים מאד, אליטה בעולם החדש. אליהם הוא פונה.

מה הוא מאשים? אתם מעבידים אותם כ"כ קשה שאין להם זמן להתנצר, העסקה לא מתקיימת. הוא שולל מהם לגיטימציה שלטונית. מה ההבדל בין אדם למי שאינו אדם? נפש ותבונה. זה יוצר סערה גדולה.

העולם החדשה: NUEVA ESPANA במקסיקו. פרו: פרו

1550 ועידת ואיאדוליד יש ממש ויכוחים פרונטליים, אבל יש גם ויכוח בטקסטים. רקע: 1546 רציחתו של המשנה למלך הראשון (הבכיר ביותר) של פרו (LASCO NUNEZ DE VELA) במרידה ע"י ספרדים – אנקומנדרוס נגד החוקים החדשים. מי השניים?

לפרסום כתבה, השאירו פרטים