סחר בעבדים

איך זה עבד? בת זוג מהקהילה, עוברים לקאריביים, מחזיקים איש קשר בנמל באירופה ואז מגיעים עוד חברי קהילה והקהילה גדלה. יש מקומות שזה לא מצליח. מאד דינמי – אנשים שמחליפים מקום הרבה. בד"כ התחילו מאפס, מבניית תחום מסויים ובזכות הקשרים שחלקם קשרו (היו טובים בזה) הקימו אימפריות מסחר. הרבה פעמים היו צריכים השקעה של נוצרי, שת"פ עם נוצרים עשירים. כמות הסוחרים היהודים/מומרים גדולה מאד ביחס לאחוז שלהם מהאוכלוסייה הכללית.

בתחום סחר בעבדים הדמויות החשובות ביותר – יהודים מומרים (הולנדים, אנגלים, פורטוגלים..).

התהליך לסיכום: מאות שנים היהודים סוחרים בגלל איסור עיסוק בדברים אחרים. הם נהיים טובים בזה – בעיקר מפתחים קשרים בין-אישיים שמבוססים גם על קשרי משפחה. 1492 מי שנשאר בספר כמומר אולי ממשיך להיות יהודי אבל פחות אדוק ועוסק במסחר כי זה מה שהוא יודע. מי שעוזב לפורטוגל חי שם כמה שנים. 1497 יש בעיה חמורה – המלך שם לא מאפשר בחירה בין התנצרות לעזיבה אלא מנצר בכוח הזרוע. האנשים האלו נקראים MARRANOS. הם באופן מפתיע רק שומרים יותר באדיקות על קהילה ודת לאור התנכלות האוכלוסייה המקומית. כשספרד ופורטוגל מתאחדות 1580-1640 הם מנצלים את ההזדמנות לעבור לספרד כי בפורטוגל ממש רע להם. בספרד הם מסומנים כיהודים כי הם יותר יהודיים וחתרניים ממומרי ספרד. רע להם גם שם אז הם כבר ממשיכים למערב אירופה (הולנד, צרפת, המבורג…). חלק מהם אמידים כי הם עסקו מאות שנים במסחר, חלק מהם מתעשרים באמצעות ניצול הזדמנות העולם החדש. בכל מקום שהם מגיעים הם זרים ונטולי מדינה לחזור אליה אז קל להם להמשיך לנוע.

המבחן: חלק ראשון שאלות פתוחות, 3 שאלות לבחור 2. עמוד לשאלה, אפשר יותר, עדיף לא.

צריך להכיר את כל המאמרים!!!

חלק שני – להסביר 4 מושגים מתוך 5. עד חצי עמוד למושג.ללכת לרשימה במודל ולכתוב על כל המושגים האלו!!!

השאלות לקוחות מהחומר שנלמד בכיתה, המצגות, מקורות – מאמרים. יש טקסטים אינפורמטיביים וטקסטים שמביעים עמדה. להבין מה העמדה, לזכור אותה ולהביע דעה משלי.
טקסטים חשובים: מכתב קולומבוס,
שיעור 1: שני הטקסטים העוסקים ב"מה היא היסטוריה אטלנטית". שיעור 7: שני טקסטים של מירי פלדון ושל פטריסיה סיד "כלום אלו בני אדם",
המערכת האטלנטית: האם ההתפשטות היא גלובליזציה? תמר הרצוג,
THE MYTH OF EARLY GLOBALIZATION
מחלות:
YELLOW JACKS AND GEOPOLITICS.
השיעור של שבוע הבא:
THE ORIGIN OF WORLD TRADE המערכת של האוקיינוס הפסיפי
טאינו – הקבוצה שאיכלסה את היספניולה שהוא האי המרכזי בקאריביים בחלק הראשון של הגילוי ושכל האוכלוסייה הזאת הושמדה בעיקר כתוצאה ממחלות והיום אין כאלה.

כסף, תהליך כרייה. (מערכת סחר טרנס-פסיפית).

כסף ומתכת – מהתוצרים החשובים ביותר שיוצאו לאירופה אחרי סוכר. יש מקום להשוואה בין ייצור סוכר לכריית כסף.

הקשרים- מיקום האתרים שבהם הפיקו סוכר (אקלים טרופי, הקאריביים וברזיל). כסף – במזג אוויר קר (דרום פרו, אלטו-פרו, מה שהיום בוליביה, בעיקר פוטוסי). אזור קשה לעבודה ולחיים, פריפריה של אימפריית האינקה. אזור שני – ברמה המרכזית של מקסיקו וצפונית לה, צפונית למקסיקו סיטי של ימינו. ריכוז אתרים של כריית כסף. המיקום והאקלים משמעותי למי שעובד. לא עבדים שחורים (פיתוח כלכלה גלובאלית עולמית), אלא בעיקר אינדיאנים, ילידים. העבדים האפריקאים לא יכלו לחיות ולעבוד בגובה ובקור כזה.

כריית כסף – חשיבות להתיישבות ולכיבוש העולם החדש. חשיבות למערכת הכלכלית העולמית ולהתפתחותה, בעיקר בכך שזה קושר את המערכת האטלנטית למערכת חדשה שנוצרת סביב האוקיינוס השקט ומאפשרת לראשונה בהיסטוריה העולמית קשר ישיר מסחרי מאסיה לאמריקה ישירות. לראשונה החל מ1565. משמעותי כי יוצר לראשונה מערכת גלובלית אמיתית. קושרת את כל 4 היבשות המשמעותיות (אירופה, אסיה, אפריקה והאמריקות). הכסף הוא המוצר המרכזי שקושר את המערכות, יש צורך בכסף באסיה. אקפולקו מקסיקו – מנילה פיליפינים. בסיס למערכת המסחרית הגלובלית המודרנית של ימינו.כמה שזה חשוב, חסר הרבה מאד מידע הן בהקשרי כמויות הכסף שהופקו בעולם החדש והן בהקשר הנתיב של מעבר הכסף מאמריקה לאסיה, ובעיקר של הגורמים למעבר הזה. שנוי במחלוקת, נמצא במחקר. אחת הבעיות שחוקרים נתקלים בהן – הנתונים לא כתובים בשום מקום. 20% (לפי הערכה) נעשה באמצעות הברחות. השלטון הספרדי היה מרוויח ממס שהם הטילו על הכרייה ולכן דיווחו על פחות ממה שכרו.

מה שאנחנו יודעים – נתונים רשמיים. יש חלק שלא יודעים ולא נדע עליו. המס פה היה משמעותי במיוחד ביחס לסוכר נגיד. הרווח המרכזי של השלטון היה מכסף, המס נקרא QUINTOPIEAL. 20%, חמישית מהתוצרת.

ההתחלה – גילוי מרבצי כסף בפרו (בוליביה של ימינו, פוטוסי) 1545. מאד קרוב יש אתר בשם PORCO שם האינקה כרו כסף. פוטוסי זה הר. היום – מלא חורים בפירים לתוך האדמה. שיטות הכרייה לא השתנו הרבה מלפני 500 שנה.ייצור בפרו מתחיל 1549, במקסיקו 1559.

נקודה משמעותית נוספת – 1571 – יישום שיטה חדשה לזיקוק/מיצוי כסף באמצעות כספית. כסף יוצא מהאדמה בצורת מטילי עופרת שבהם הכסף מעורבב במתכות שונות. הילידים מיצו כסף באמצעות התכה, הביאו את העופרת לחום גבוה והפרידו את הכסף מהמתכות האחרות – תהליך בזבזני עם עופרת באיכות גבוהה ועם פחת גבוה (שימוש גבוה בחומר בעירה). נקרא אצלם WAYRA, באמצעות תנורים.

החל מהתקופה הזו אפשר היה להשתמש כמעט ב100% ממה שיצא מהאדמה.

שלב א' 1549-1620 הכי הרבה כסף (שימוש בכספית, העופרות טובות ונגישות ביותר ממוצות) כמעט בלי מאמץ. יש לזה מחיר גדול –כספית היא חומר מאד רעיל. בתהליך מיצוי הכספית הרבה אינדיאנים מתים. שלב ראשון – כרייה, שלב שני –טחינת עופרות בבתי זיקוק (65 בתי זיקוק 1600 פוטוסי),שלב שלישי – עופרות במגע עם כספית ומים, ריאקציה כימית – כספית סופחת כסף. 6-8 שבועות באופן אידיאלי. כדי שזה יתאפשר צריך שאינדיאנים יחפים ידרכו על החומר שבאמבטיה וייצרו ריאקציה. הרבה תמותה בלי קשר לסכנה הבלתי רגילה במכרה עצמו. תאורת נרות, ימים שלמים בפיר צר וחשוך, לפעמים התמוטטות בפנים.

לפרסום כתבה, השאירו פרטים